Синоптичарите излегоа со НОВА ПРОГНОЗА: Еве што не очекува наредниве денови

Утре и во понеделник ќе биде претежно сончево и топло, на повеќе места со натпросечни дневни температури на воздухот.

Повеќе: Синоптичарите излегоа со НОВА ПРОГНОЗА: Еве што не очекува наредниве денови

ПОБРЗАЈТЕ И ПРОВЕРЕТЕ: Увид во Избирачкиот список може да се направи до полноќ

На полноќ истекува рокот за јавниот увид во Избирачкиот список за локалните избори 2017, закажани за 15 октомври. Увидот се врши во подрачните одделенија и канцеларии на Државната изборна комисија (ДИК), како и на веб-сајтот на ДИК.

Повеќе: ПОБРЗАЈТЕ И ПРОВЕРЕТЕ: Увид во Избирачкиот список може да се направи до полноќ

ПОДГОТВЕТЕ СЕ: Големото НЕВРЕМЕ од Грција ИТА накај Македонија!

Во моментов од Грција кон Гевгелија надоаѓа нестабилна воздушна маса од поголеми размери и во овој регион наскоро ќе има пороен дожд со грмежи и засилен ветер, соопшти УХМР.

Повеќе: ПОДГОТВЕТЕ СЕ: Големото НЕВРЕМЕ од Грција ИТА накај Македонија!

Полицијата го уапси М.М.

На 08.09.2017 година во 02.30 часот во Неготино, од страна на полициски службеници бил приведен и задржан М.М. (62) од Република Србија поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „тешка кражба“, над лицето Л.И. (44) од Република Грција.

Повеќе: Полицијата го уапси М.М.

Утрово полициска акција во Македонија - Има приведени!

На 09.09.2017 година во 01.30 часот, по преземени мерки и активности за пронаоѓање на нелегално вработени странски државјани, од страна на полициски службеници од Регионален центар за гранични работи Север била извршена контрола во угостителски објект, сопственост на А.А. и А.А., лоциран на автопатот Тетово – Гостивар. Притоа, биле приведени 11 странски државјанки, кои биле затекнати како танцуваат и ги забавуваат присутните гости во наведениот објект.

Повеќе: Утрово полициска акција во Македонија - Има приведени!

Страшна сообраќаја во Прилеп - Има повредени

На 08.09.2017 година во 18.15 часот на ул. „Александар Македонски“ во Прилеп се случила сообраќајна незгода во која Т.С. (40) од Прилеп, управувајќи теренско моторно возило „Фиат Добло“ со прилепски регистарски ознаки, удрил во мопед „Знен“ со прилепски регистарски ознаки, управуван од И. Б. (21) од Прилеп.

Повеќе: Страшна сообраќаја во Прилеп - Има повредени

Пукање во Скопје - има ранети

На 08.09.2017 година во 13.45 часот во Единица за информации и команда Скопје била добиена пријава дека пред ресторан во с.Батинци има пукање од огнено оружје, при што било повредено едно лице.

Повеќе: Пукање во Скопје - има ранети

Тежок инцидент го потресе Охрид

На 08.09.2017 година во 17.00 часот во ПС Центар, А.А. (20) од Охрид пријавила дека, истиот ден во 15.20 часот на ул. „Кеј 13-ти Ноември“, физички била нападната од страна на лицето С.Б..

Повеќе: Тежок инцидент го потресе Охрид

Пожарникари фатиле млад маж како потпалува пожар!

На 08.09.2017 година во 14.30 часот во с.Габар, кривопаланечко, од слобода било лишено лицето Ж.С. (29) од истото село поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „предизвикување општа опасност“, казниво по член 288 од Кривичниот законик на Република Македонија.

Повеќе: Пожарникари фатиле млад маж како потпалува пожар!

СДСМ: Владата уште во првите сто дена ја зајакна меѓународната позиција на Македонија

За само сто дена, Владата предводена од СДСМ преку конструктивна, посветена и одговорна работа ги унапреди меѓународните односи и ја врати државата на патот на евроатлантските интеграции, велат од владејачката СДСМ.

Повеќе: СДСМ: Владата уште во првите сто дена ја зајакна меѓународната позиција на Македонија

Страница 10 од 1947