„СМК“, „Македонски манифест“ и „Тврдокорни“ ќе побараат Иванов да не го потпише Законот за јазици и оспорување пред Уставниот суд

Светскиот македонски конгрес, Македонски манифест, Здружението „Преродба“ денеска како граѓанска иницијатива против Законот за употреба на јазиците предводена од отец Ивица Тодоров и здружението „Тврдокорни“ ќе протестираат во паркот „Жена-борец“, спроти Собранието, против донесувањето на Законот за употреба на јазиците.

Повеќе: „СМК“, „Македонски манифест“ и „Тврдокорни“ ќе побараат Иванов да не го потпише Законот за јазици...

Предлог – законот за јазиците помина на Комисијата за политички систем

Предлог- законот за употреба на јазиците денеска беше поддржан од собраниската Комисија за политички систем и односи меѓу заедниците. Пратеникот Антонио Милошоски оцени дека законот води кон целосна двојазичност и федерализација на земјава, дека е неуставен и ќе ја зголеми недовербата меѓу Македонците и Албанците.

Повеќе: Предлог – законот за јазиците помина на Комисијата за политички систем

Масовна тепачка ја потресе Македонија - полицијата со детали за настанот за кој зборува цела Битола

СВР Битола поднесе кривична пријава против И.Ш.(34) од Битола поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела: „учество во тепачка“, „тешка телесна повреда“ и „насилство“ и против А.М.(19), Ш.К.(32), М.К.(26), И.К. (41), М.К.(25), М.К.(25), Ш.К.(44), К.Р.(39), Ш.Р.(39), С.М.(39), Е.М.(37), А.М.(19), Ш.М. (65) и Н.М.(21) сите од Битола, за сторено кривично дело „учество во тепачка“.

Повеќе: Масовна тепачка ја потресе Македонија - полицијата со детали за настанот за кој зборува цела Битола

Тежок инцидент во Прилеп - полицијата јавува за повредени

Надворешна канцеларија за криминалистички работи при Полициската станица Прилеп поднесе кривична пријава против Л.П.(39) од Прилеп поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „насилство“, предвидено и казниво по член 386 став 2 од Кривичниот законик на Република Македонија.

Повеќе: Тежок инцидент во Прилеп - полицијата јавува за повредени

Полицијата соопшти дека лишен од слобода е А.С.

На 12.09.2017 година во 18,00 часот на Граничен Премин-Табановце за влез во Р.Македонија, при пасошка контрола на А.С.(25) од Р.Косово, било утврдено дека евидира на СТОП-ЛИСТА по телеграма за сторено кривично дело “силување“, со мерка да се лиши од слобода.

Повеќе: Полицијата соопшти дека лишен од слобода е А.С.

Излета Опел Астра полна со луѓе - полицијата јавува за неколку повредени

На 13.09.2017 година во 01,50 часот на регионалниот пат Кавадарци – Неготино на влезот во Неготино, се случила сообраќајна незгода во која патничко моторно возило „Опел Астра“ со велешки регистерски ознаки управувано од Н.А.(25) од с.Стојаково–Богданци излетало надвор од коловозот и удрило во заштитна бетонска ограда.

Повеќе: Излета Опел Астра полна со луѓе - полицијата јавува за неколку повредени

Охрид во Црно - детали за трагедијата во која загина едно лице

На 12.09.2017 година околу 11,30 часот во Струга на ул.„Едвард Кардељ“ Г.М. (44) од Охрид неговиот брат А.М. и М.П. сите вработени во „АМГ Дизајн 2013“, извршувале градежни работи (местеле олуци), на куќата на Ј.Б., при што Г.М. со олук допрел електрична жица од далековод кој минувал на висина од околу 2,5 метри од терасата каде се наоѓал, при што добил електричен удар и паднал.

Повеќе: Охрид во Црно - детали за трагедијата во која загина едно лице

Детали за тешкиот инцидент во Батинци - има повредени

На 12.09.2017 година околу 20,00 часот во с.Батинци-скопско, М.Џ. од с.Батинци и Н.А. дошле во куќата на С.Г.(48) и со закана со нож и побарале пари.

Повеќе: Детали за тешкиот инцидент во Батинци - има повредени

Жерновски се повлекува од трката за градоначалник, СДСМ ќе предложи свој кандидат

СДСМ ќе си предложи свој кандидат за градоначалник на општина Центар, најави синоќа премиерот Зоран Заев во емисијата 24 Отворено.

Повеќе: Жерновски се повлекува од трката за градоначалник, СДСМ ќе предложи свој кандидат

Страница 2 од 1947